Intervju z našim lokalnim prebivalcem – Benjaminom Savškom

Učenci 8. razreda naše šole so opravili intervju s kanuistom Benjaminom Savškom. Naj spomnimo, da nas je naš svetovni in olimpijski prvak obiskal tudi na Pomladnem vrtiljaku in z nami delil svoje avanturistične zgodbe.

1. Kdaj ste začeli trenirati kajak in koliko časa že trenirate?

Odraščal sem ob reki Savi na Brodu, kjer sem se s svojimi osmimi leti vpisal v tamkajšnji kajakaški klub in začel trenirati ta lep šport na vodi. V okviru klubskih veslaških taborov, treningov in priprav pa pričel z odkrivanji naših čudovitih slovenskih rek. Tako veslam že od leta 1995 in danes treniram kanu slalom na divjih vodah že zaporedno 27. leto ter še vedno enako uživam ob veslanju po naših rekah.

2. Kako ste trenirali na Savi in kolikokrat na teden ste bili tam?

V času, ko sem se šolal sem bil popoldan vedno na treningu. Vsak dan od ponedeljka do petka. Za vikende pa smo imeli tekmovanja ali pa treninge na različnih rekah po Sloveniji. Imel sem odlično družbo prijateljev v klubu. Tako smo se v svojih začetkih skozi igro in pa z nabiranjem preveslanih kilometrov po rekah in morju učili slaloma na divjih vodah. Danes pa kot vrhunski športnik opravim po dva treninga na dan na reki Savi kjer imam najboljše pogoje za dober trening.

3. Kakšne občutke ste imeli ob prejetju zlate olimpijske medalje?

Občutki so bili krasni,  polni veselja in ponosa, da mi je uspelo več letni trud in delo v sodelovanju z ekipo, skoncentrirati v finalni nastop na Olimpijskih igrah in zmagati. Vsekakor so ti občutki tisti, ki te napolnijo in zaradi katerih je vredno vztrajati.

4. Ali skozi leta opažate spremembe na reki Savi (glede onesnaževanja, prometa, športne uporabe, odnosa lokalnih ljudi do reke…)?

Mislim, da je odnos lokalnih ljudi do reke Save dober in je iniciativa vsakega posameznika pomembna pri ohranjanju čistih rek.

Skozi vsa leta se tudi kajakaši trudimo k ohranjanju čistih voda, tudi z različnimi dogodki čiščenja rek in njenih bregov, katere po Sloveniji organizirajo tudi naši klubi. In ja mislim, da se ozaveščanje in ohranjanje čistih voda po Sloveniji dobro vzdržuje. In res je, da je ob poletnih časih še vedno veliko kopalcev na reki Savi, kar pomeni, da imamo še vedno dokaj čiste reke. Ker pa je reka lahko tudi zelo nepredvidljiva je treba biti s svojimi aktivnostmi na reki in v njej tudi odgovoren in spoštljiv.

5. Kaj sporočate mladim rodovom o odnosu do slovenskih voda, rek?

Voda je vir življenja in predstavlja čudovit naravni sistem, kateri nam omogoča mnogo aktivnosti in vodnih užitkov, zato jo je vredno ohranjati  čisto ter čimbolj neokrnjeno za vse naslednje rodove.